Marzena-Szybiak-Profesjonalny-coach-05

Czym jest coaching?

Coaching jest formą wsparcia w realizacji celów, wprowadzaniu zmian, rozwiązywaniu problemów, przezwyciężaniu ograniczeń i schematów, wychodzeniu ze strefy komfortu. Stanowi skuteczne podejście w dziedzinie rozwoju osobistego i pracy z celami.

Coaching nie jest celebrycką mową motywacyjną czy byciem na pokaz. Nie jest też pustym stwierdzeniem „wszystko jest możliwe”, „dasz radę”, „myśl pozytywnie” czy „będzie dobrze”. Jest to szczera, otwarta rozmowa i prawdziwe spotkanie z drugim człowiekiem. To relacja partnerska.

Dobry coach jest jak przyjaciel od zadań specjalnych, który wprawdzie nie wykona ich za Ciebie, ale stworzy Ci odpowiednie warunki, zapewni wsparcie i pomoże popatrzeć na jeden temat z kilku perspektyw, by ułatwić podjęcie decyzji.

Coach zadba byś nie czuł się osamotniony w drodze na swój szczyt, nie zwątpił w siebie i swoje możliwości i poukładał plan dopasowany do zasobów i obecnej sytuacji. Skuteczny coach umożliwi Ci odkrycie swojego najlepszego „Ja”.

Czy coach jest potrzebny?

Oczywistym dla wszystkich jest, że w sporcie za wyniki odpowiada nie tylko zawodnik, ale również wspierający go trener. Trener jak wiadomo pracuje nieustannie z zawodnikiem, pomaga ułożyć plan pracy, motywuje, dobiera odpowiednie techniki i narzędzia, pomaga przezwyciężyć okresy słabości i zwątpienia.

Dobry trener jest w stanie stworzyć mistrza nawet z przeciętnego zawodnika, gdyż jak dowodzą badania, o sukcesie lub porażce w dużej mierze decyduje psychika, a nie tylko siła czy umiejętności.

Z pomocy trenera, czyli coacha, warto korzystać również w innych dziedzinach życia, chociażby takich jak życie osobiste (life coaching) czy życie zawodowe (business coaching). Cele i plany życiowe można realizować samodzielnie bez pomocy żadnych specjalistów, więc możesz się zastanawiać czy coach jest potrzebny?

Jeśli zamierzasz wprowadzić ważną i trudną zmianę do swojego życia, to taka pomoc może się okazać naprawdę skuteczna i niezbędna. W przypadku niektórych celów, to tak jakby zapytać, czy zawodnik musi korzystać z pomocy trenera? Wiedz, że na przeszkodzie do osiągania wielu celów stoi nikt inny a Ty sam. Twoja psychika, podążanie utartymi schematami, wewnętrzne ograniczenia, przekonania, lęk i obawy, decydują o tym co osiągniesz, a z czego zrezygnujesz.

Z tego powodu warto dokonywać odważnych zmian pod okiem coacha i z jego wsparciem.

Korzyści z coachingu

Oto przykładowe korzyści dla osób korzystających z coachingu:
  • Precyzyjne określenie celu zmiany – dokładnie ustalisz co chcesz osiągnąć w ramach coachingu i czy ten cel jest zgodny z Twoimi wartościami.
  • Zwiększenie poziomu motywacji.
  • Poznanie technik i narzędzi stosowanych na drodze do celu.
  • Osiągnięcie równowagi pomiędzy życiem prywatnym i zawodowym.
  • Przezwyciężenie słabości.
  • Uporządkowanie celów i zostawienie tylko tych, które wnoszą maksimum korzyści.
  • Uporządkowanie działań biznesowych, weryfikacja planów, stworzenie strategii.
  • Znalezienie i rozprawienie się z niewspierającymi przekonaniami / zmiana przekonań.
  • Pokonanie własnych ograniczeń.
  • Wyjście z utartych często destrukcyjnych schematów.
  • Uzyskiwanie wartościowej i mobilizującej informacji zwrotnej od coacha.
  • Rozwój umiejętności interpersonalnych.
  • Świadomość siebie i otwarcie się na swoje potrzeby.
  • Możliwość uzyskania wiedzy przydatnej na co dzień w realizacji kolejnych zmian.

Z coachingu może skorzystać każdy, kto aktywnie poszukuje rozwiązań biorąc odpowiedzialność za swoje decyzje. Coaching jest doskonałym wsparciem dla wszystkich osób, które czują gotowość do wprowadzania zmian w swoim życiu. Daje możliwość całościowego spojrzenia na swoje życie, zastanowienia się nad nim, przemyślennia w jakich obszarach najbardziej potrzebuje zmian.

W coachingu skupiamy się głównie na teraźniejszości i przyszłości. Natomiast przeszłość stanowi źródło zasobów oraz trampolinę do odbicia się i do realizacji wyznaczonego celu. Ta forma wsparcia zakłada, że klient jest „kompletny”, a nie „wadliwy” (dlatego nazywany jest klientem a nie pacjentem). Dobry coach nie doszukuje się w nim ułomności, nie diagnozuje zaburzeń, ale zakłada jego dobrostan, a w przypadku podejrzenia wystąpienia zaburzenia psychicznego zaleca kontakt z innym specjalistą.

Coaching zazwyczaj trwa krócej niż psychoterapia i jest to proces zdecydowanie efektywniejszy. Na początku procesu spotkania odbywają się co tydzień, a następnie rzadziej, np. co 2 tygodnie. Skuteczny proces może zająć od 3 do 6 miesięcy w zależności od celu, natomiast terapia może zająć nawet kilka lat.

Dlaczego warto wybrać mnie na swojego coacha?

Ponieważ moją misją jest Twój sukces. Niczego z tego co zaplanujemy, ja za Ciebie nie zrobię, ale obiecuję, że będę wspierać na każdym etapie procesu. Uwielbiam pracować z klientami coachingowo nad poprawą ich samooceny i brakiem pewności siebie oraz pomagać im odkrywać swoje potrzeby, wartości, pasje. Lubię wspierać ich w kreowaniu wizji siebie lub swojego biznesu. Wiem, że to, co osiągamy, jest ściśle związane z tym, co o sobie myślimy i w co wierzymy. Warto więc zacząć od dziś myśleć pozytywnie zamiast siebie sabotować.

Wspieram zatem osoby w procesie dochodzenia do pełnej samoakceptacji. Uczę, jak mogą sami siebie wspierać oraz radzić sobie z negatywnymi (ograniczającymi) przekonaniami i brakiem energii do działania.

Podczas coachingu pomagam im odkryć ich potencjał, ukryte zasoby, by spojrzeli na siebie bardziej łaskawym okiem, pomagam im odkryć swoje blokady, hamulce, a następnie zniwelować je, żeby więcej nie przeszkadzały i mogli ruszyć z impetem do przodu.

Coaching prowadzę osobiście ( Malta ), przez Zoom-a, Skype’a lub Messanger oraz przez telefon lub z wykorzystaniem aplikacji Whatsapp. Każda pierwsza sesja wstępna coachingowa jest bezpłatna (około 30 minut).

Podczas pierwszego spotkania analizujemy wspólnie Twoje potrzeby, poznajemy się i decydujemy czy możemy, chcemy i potrafimy ze sobą pracować.

Jak pracuję jako coach?

Specjalizuje się w dwóch głównych typach coachingu:

  • Coaching życiowy (Life Coaching) – nastawiony na cele dotyczące sfery osobistej w życiu klienta.
  • Coaching biznesowy (Business Coaching) – nastawiony na osiąganie celów zawodowych.

Bardzo często bywa tak, że odpowiedzi i rozwiązania dla realizacji celów zawodowych znajdziesz w obszarze osobistym i odwrotnie, stąd holistyczne spojrzenie na całość naszego życia jest bardzo pomocne.

Jak przebiega nasza współpraca?

Podczas pierwszej sesji pracujemy nad zdefiniowaniem celu coachingu. Jest to bardzo ważny etap podczas którego docierasz do istoty swoich pragnień, upewniasz się że stanowią one dla Ciebie prawdziwą wartość, że są realne i dobrze zdefiniowane.

W kolejnym kroku ustalamy w jaki sposób, stopień realizacji każdego celu będzie mierzony i kiedy będzie wiadomo, że został osiągnięty.

Następnie ustalamy plan pracy z podziałem na etapy.

W ramach kolejnych sesji coachingowych omawiamy podjęte działania, napotkane problemy, pomysły i potencjalne rozwiązania.  Otrzymujesz również podczas spotkań lub jako zadania domowe, ćwiczenia do realizacji, które mają na celu rozwój Twoich kompetencji i wyposażenie Ciebie w niezbędne informacje i narzędzia rozwoju osobistego. Otrzymujesz na bieżąco informację zwrotną, co pozwala na szybsze dokonanie zakładanej zmiany. To od Ciebie zależy w jakim tempie chcesz pracować, ja towarzyszę Ci na każdym etapie i wspieram, aż do momentu osiągnięcia ustalonych rezultatów.

Darmowa konsultacja